30

Ağustos
2013

Cinsel İsteksizlik Nedir?

Yazar: Editör  |  Kategori: Genel  |  Yorum: Yok   |  144 Kişi Okudu

geciktirici-kullanimiCinsel isteksizlik özellikle modern yaşam biçiminin insan üzerindeki olumsuz etkilerini göstermesi ile epey kişide gözlemlenen bir sorun haline geldi. Bu soruna dair bir tanım yapılması gerekirse kadının ya da erkeğin içinde bulunduğu psikolojik etkenlerin bir yansıması olarak vücudunun seksüel bağlamda bir uyarı vermemesi karşı cinse istek duymaz hale gelmesi şeklinde bir betimleme yapılabilir. Özellikle kapalı bir toplumda böylesi bir sıkıntıyı dile getirmekte zorlanan bireyler gerekli desteği alamadığı için sorunu olduğundan daha da büyük hale getirmektedirler.

Cinsel isteksizlik her iki cinste de gözlemlenebilir bir sorun olmasına karşın içinde bulunan ortam ve partnerin yaklaşımı sebebi ile kadınlarda daha çok gözlemlenen bir sorun haline gelmiştir. Ancak buradan hareketle ön yargı içeren bir söylem geliştirmek yanlış olacaktır. Kökleri daha ziyade psikolojik bir takım etkenlere dayanan bu sorun ruh halinin ve bakış açısının bir getirisidir.

Cinsel İsteksizlik Neden Olur?

Cinsel isteksizlik olumsuz psikolojik faktörler yani yaşam biçiminin olumsuz yansımalarında kaynaklanan bir sorundur. Ancak fiziki bağlamda bir takım etkenler de cinsel isteksizliğe sebebiyet verebilir(yeteri kadar beslenmeme, zararlı maddelerin tüketimi gibi). Cinsel isteksizliği tetikleyen olumsuz faktörlere dair bir sıralandırmada bulunacak olursak. Stres, sağlıksız yaşam biçimi, travmatik bir olay yaşama, cinsellik ile çağrışım yapan kötü bir olay yaşama, sıkıntıların yarattığı olumsuz ruh hali sayılabilir.

Fiziki yetersizlik genelde kendine dikkat etmeyecek şekilde yaşamaktan kaynaklıdır. Sağlıksız beslenme, aşırı derecede alkol, tütün ve benzeri madde tüketimi, egzersiz yoksunluğu, uyku uyumamak sayılabilir.

Bazen de olumsuz ruh hali neticesinde insan kendi yaşamından taviz vererek fiziki bağlamda yetersizliğe sebebiyet verebilir ki bu durum kişinin her anlamda kendini cinsellikten uzaklaştırması ile sonuçlanır.

Cinsel İsteksizlik Tedavisi

Sağlık uzmanları cinsel isteksizlik süren kişinin sıkıntılarını gidermek için kişinin içinde bulunduğu duruma göre çözüm programları oluştururlar. Eğer sorun sadece psikolojikse telkin yönünde kişiye destek olmak kişiye mücadele yönünde yol göstermek öne çıkar. Fiziki faktörlerde ise besin programları egzersiz ve ilaç kullanımı önerilebilir. Bazı hallerde ise her iki tedavi metodu tek çatı altında birleştirilerek kişinin sorunu giderilmektedir.

Böyle bir sorundan muzdarip bir kişinin yapması gereken şey kendi ile yüzleşmesi hem kendisi hem de partneri için olumsuz olan bu tablonun giderilmesi doğrultusunda derhal bir sağlık uzmanına danışmasıdır.

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misin?

© Tüm Hakları Saklıdır - Cinsel Hayat Rehberi
Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz.

Wordpress Tema alexa bilgilerim Webmaster Creative Commons v3 ile Lisanslanmıştır!